Genealogia Polska

Łaskarzewscy i spokrewnieni

Niewyjaśnione zagadki


 Zagadkowe osoby

Zapisy ze zbiorów we Lwowie

ŁASKARZEWSKI h. ŁABĘDŹ. W Małopolsce i na Wołyniu. Paweł, syn Adama, 1560 roku (Akta Różańskie). Jan, 1561 r. dziedzic dóbr Wodzisławia, gorliwy Aryanin. Paweł, syn Adama, 1567 r. (Akta Różańskie). Marcin i Szymon podpisali z ziemią rożańsko-makowską elekcyę Michała Korybuta 1669 r. Adam z Rudna żonaty z Anną z Łusławic 1673 r. Mateusz, syn Wiktora, z Maryanny Żaboklickiej miał syna Fabiana 1748 r., po którym z Katarzyny Zakrzewskiej syn Franciszek, dziedzic części Piasecznicy 1778 r. (Ks. Gr. Sochaczewskie). Apolonia, iv. Jackowa Kawiecka, stolnikowa latyczowska, 2v. Joachimowa Kadłubiska, starościna szyjneńska, objęła 1776 r. sposobem zastawu dobra Białykamień zapisane jej w grodzie lwowskim w sumach przez pierwszego męża. Kajetan, dziedzic dóbr Koziatyn 1780 r. Karol Dunin, regent ziemski pow. Nowogrodu wołyńskiego 1815 r. Kazimierz, syn Franciszka, zasiadający w sądzie pow. dubieńskiego 1840 r. Bibliografia (spis) (Zbiory Dr. M. Dunina-Wąsowicza we Lwowie). http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/ Herbarz Seweryna Uruskiego
Powiedz nam co wiesz     |     Więcej informacji: Ireneusz Kazimierz Łaskarzewski
Kazimierz Łaskarzewski

Kazimierz Łaskarzewski pochowany w Elblągu. Kto wie czyj to był syn, brat, ojciec???
Powiedz nam co wiesz     |     Więcej informacji:
Cmentarz w Piechowicach - kim są???

Łaskarzewski Roman zm. 2002r. Sektor:F, Rząd:1, Grób:1 Łaskarzewski Franciszek zm. 1976r. Sektor:C, Rząd:9, Grób:30 Brak informacji o tych zmarłych. Proszę o kontakt.
Kto wyjaśni o kogo chodzi poniżej?

ZS 421 Feliks Łaskarzewski ur. 1926 Wspomnienia „Sybiraka” Włocławek, 1990 rkps, oryg., 42 s. Załączniki: kopie zdjęć, kopie dokumentów, lista zesłańców, korespondencja z ZS Lata 1940–46. Deportacja 10.02.1940 z osady wojskowej Wielki Obzyr (pow. Kamień Koszyrski, woj. poleskie). Transport do punktu przejściowego w Archangielsku. Pobyt na zesłaniu w posiołku Jeżma (obw. archangielski). W 1943 autor wstępuje do armii Berlinga, z którą przechodzi cały szlak bojowy. Repatriacja rodziny wiosną 1946.
hr. Maria Łaskarzewska z Krasickich

Kamień - Koszyrski Jego istnienie notowane jest na 1366r. Wł. ks. Sanguszków-Koszyrskich, z których ostatni Adam, wojewoda wołyński, fundował w r. 1628 klasztor Dominikanów, skasowany za Rosjan. Po wygaśnięciu tej linji Sanguszków w r. 1650 dobra drogą posagu przeszły na Krasickich i Ordów. Po zamku który zniszczyli kozacy w r. 1649 zachowały się tylko wały. Hr. Krasicki posiadał tu w końcu XVIII wieku galerię obrazów, w której było sporo dzieł pijara ks. Łukasza Hübnera z połowy XVIII w. Od 1921 r. miasteczko powiatowe. Przewodnik po Wołyniu Czy w tym przewodniku informacja o hr. Krasickim ma związek z Marią Łaskarzewską z Krasickich???
Powiedz nam co wiesz     |     Więcej informacji: Maria Łaskarzewska (z domu Krasicka)
Etymologia nazwiska Łaskarzewski

Takie wywody znajdują się również i kto wie co jest bliższe prawdy? Cytat: Nazwisko Łaskarzewski może pochodzić w większości młodszych przypadków od miejscowości Łaskarzew, a nazwiska starsze pochodzenie zawdzięczają imieniu Łaskarz = Łaszcz. Nie potrafię nic powiedzieć o znaczeniu tego imienia – a rzadko mi się to zdarza ;) Internet zawiera kilka bardzo szerokich nawiązań nazwiska Łaskarz/Łaskarzewski z cesarskim i królewskim nazwiskiem Lascarios, pochodzącym, o ile dobrze zauważyłem z Syrii mającym ciągłość historyczną i udokumentowane genealogie od 4 wieku naszej ery. Polscy Łaszcze/Łaskarze z Gosławic koło Konina mieli by wprost wywodzić się z potomków królów. Czy to prawda? Nie mi oceniać.

 Zagadkowe zdjęcia

Kto wie czyje to dziecko?

Kim są rodzice Kamili Łaskarzewskiej?
Powiedz nam co wiesz     |     Więcej informacji: Kamila Łaskarzewska    


Szybkie łącza

Kontakt

Wiadomość dla webmasterów